EMS = elektrická stimulace (aktivace) svalů
z anglického "electrical muscle stimulation"
EMS trénink
= je posilovací metoda založená na slabých, ale častých a správně nasměrovaných elektrických impulsech, které vyvolávají stahy svalstva stejným principem jako je aktivuje přirozeně tělo.
Tato technologie se již několik desetiletí používá v medicíně, při rehabilitaci a rekonvalescenci.
Při tréninku je používán certifikovaný přístroj Miha Bodytec, prostřednictvím kterého jsou vysílány jemné elektrické impulzy do svalů skrze elektrody, které jsou součástí vesty a pásů na končetiny a hýždě.
EMS trénink je velmi efektivní
- aktivuje a zpevňuje 95% svalů v těle, včetně svalů hlubokého stabilizačního systému, které jsou běžným cvičením obtížně posilovány (např. hluboké zádové svalstvo, svaly pánevního dna).
EMS trénink je velmi intenzivní
- a proto je doporučená frekvence tréninků jen 20 minut 1x týdně. To ovšem neznamená, že se musíte vzdát svých obvyklých fyzických aktivit, pouze v den tréninku se nedoporučuje další sportovní aktivita.
EMS trénink pomáhá v hubnutí
- více aktivní svalové hmoty spálí více zásob tuků, a to i v klidovém režimu, budete tak hubnout 24 hodin 7 dní v týdnu.
EMS trénink zlepšuje krevní oběh a metabolismus
- stimulací krevního oběhu pomůže EMS trénink od studených končetin, podílí se na prevenci vzniku křečových žil, podporuje redukci již vzniklé celulitidy a zabraňuje jejímu vzniku.
EMS trénink zvyšuje tělesnou kondici
- je vhodný pro nesportovce i sportovce všech věkových kategorií a pro každou úroveň zdatnosti. Zvyšuje celkovou výkonnost a sílu, zlepšuje vytrvalost, rychlost i efektivitu pohybu.
EMS trénink odstraňuje svalové dysbalance (nerovnováhy)
- svalové dysbalance vznikají nerovnoměrným zatížením svalstva, po úraze či nesprávným držením těla a jsou nejčastější příčinou bolesti zad.
EMS trénink pomáhá při rehabilitaci a po úrazu
- nízkofrekvenční svalová stimulace je ideální k aktivaci svalů, které byly poraněny nebo kvůli úrazu nemohly být používány (ztráta či ochabnutí svalové hmoty).
EMS trénink nezatěžuje klouby, šlachy, úpony
- je tedy ideální pro všechny, kteří nemohou z různých důvodů absolvovat pohybovou aktivitu, při které jsou klouby, šlachy, úpony namáhány .
EMS trénink má protistresové účinky
- stejně jako u jiné fyzické aktivity, i během EMS tréninku se vyplavují endorfiny (hormony štěstí), které zlepšují náladu, snižují bolest, uvolňují napětí a zbavují úzkostí.
EMS trénink je vhodný
- pro všechny nesportovce, kteří se dosud s pohybem moc nekamarádili, ale rádi by měli zpevněné tělo a cítili se dobře jak po fyzické, tak i psychické stránce.
- pro všechny sportovce, kteří by chtěli zvýšit svou tělesnou kondici, sílu, rychlost, vytrvalost.
- pro všechny, kteří jsou časově vytížení, 20 minut 1x týdně zvládne opravdu každý
- pro všechny kteří ocení, že budou trénovat s trenérem individuálně, nemusí se tak obávat nechtěných pohledů či poznámek okolí.
- pro všechny, kteří se potřebují dostat rychle do kondice (po porodu, po úraze)
- pro ty, které trápí bolesti zad nebo potřebují posílit pánevní dno (po porodu, při inkontinenci)
Co s sebou na EMS trénink
- není potřeba si s sebou nosit žádné sportovní oblečení. Oblečení - legíny a triko, vám bude zapůjčeno nebo si můžete časem zakoupit. Je to oblečení ze speciálního materiálu, které podporuje přenos elektrického impulzu do svalů. Jsme vybaveni několika komplety v různých velikostech, nemusíte se tedy obávat, že tu vaši mít nebudeme. Obuv také nepotřebujete, zapůjčíme vám ponožky nebo můžete cvičit naboso.
Co (ne)dělat před tréninkem
- před tréninkem je potřeba pít dostatek tekutin a dobře jíst (tělo potřebuje na trénink dostatek energie)
- pro správné vnímání intenzity je potřeba se vyvarovat látek tlumících bolest a ovlivňujících vědomí (léky proti bolesti, silná káva, alkohol, drogy)
- pokud se cítíte unavení z předchozí tělesné zátěže nebo náročné oslavy, netrénujte
Kdy je možné absolvovat EMS trénink jen s písemným souhlasem lékaře
- pokud se u vás vyskytují tyto potíže nebo onemocnění: akutní, nediagnostikovaná bolest zad, akutní neuralgie, výhřez ploténky, implantáty starší 6 měsíců, onemocnění vnitřních orgánů (zejména ledvin), kardiovaskulární onemocnění, kinetóza, edém (hromadění tekutiny), otevřené poranění kůže, ekzém, popáleniny, léky na předpis.
Kdy nesmíte absolvovat EMS trénink
- pokud se u vás vyskytují tyto potíže nebo onemocnění: akutní onemocnění, bakteriální infekce a zánětlivá onemocnění, nedávno prodělaná operace, arterioskleróza, poruchy oběhového systému, stenty a bypassy (méně než 6 měsíců od operace), neléčený vysoký krevní tlak, cukrovka, těhotenství, elektrické implantáty, kardiostimulátor, porucha srdečního rytmu, nádorové onemocnění a rakovina, porucha srážlivosti krve (hemofilie), neurologické onemocnění a poruchy, epilepsie, břišní nebo tříselná kýla, pod vlivem alkoholu, drog nebo omamných látek.